Spawanie konstrukcji stalowych – co warto wiedzieć?

Spawanie konstrukcji stalowych - co warto wiedzieć?

Konstrukcje stalowe są stosowane w różnorodnych branżach, m.in. w górnictwie, budownictwie, lotnictwie czy motoryzacji. Stanowią one bowiem podstawę nie tylko wielu urządzeń, ale także całych budynków. W związku z tym powinny się charakteryzować solidnością, bezpieczeństwem oraz wysoką trwałością. Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem montażu tego typu konstrukcji jest łączenie ze sobą poszczególnych elementów w procesie spawania, które jest uznawane za najważniejszą metodę obróbki metali.

Spawanie konstrukcji stalowych – odpowiednia stal ma największe znaczenie

Stal jest stopem metalicznym występującym w różnych odmianach. W związku z tym, że jest to materiał łatwy w formowaniu, stworzenie z niego określonych elementów nie stanowi wielkiego problemu technologicznego, chociaż wymaga oczywiście odpowiednich umiejętności oraz zaplecza, tak aby efekt był zgodny z oczekiwaniami klienta i konkretnym projektem.Warto podkreślić, że spawanie konstrukcji stalowych wymaga zastosowania odpowiedniej stali.  Najczęściej wybierane są do tego celu gatunki S235N oraz S690Q, ponieważ gwarantują one bardzo wysoką jakość elementów konstrukcji i ich kompatybilność z konkretnym typem czy warunkami eksploatacji. Spawanie odbywa się często w nowoczesnym parku maszynowym, w którym znajdują się gotowe do użycia specjalistyczne urządzenia, takie jak wypalarki gazowe, laserowe oraz plazmowe, służące do wypalania i wycinania poszczególnych elementów konstrukcji. Dobre zaplecze firmy gwarantuje także, że można u nich wyspawać dowolną konstrukcję. Spawanie konstrukcji stalowych jest bowiem procesem, który musi przebiegać szybko i niezwykle precyzyjnie.

Charakterystyka metody MAG

Spawanie odbywa się współcześnie w większości przypadków metodą MAG, wykorzystywaną do łączenia zarówno stali niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych, jak i stopów aluminium, niklu, miedzi czy tytanu. Skrót ten pochodzi z języka angielskiego od zwrotu Metal Active Gas i oznacza spawanie elektrodą, która topi się w osłonie gazów aktywnych, np. dwutlenku węgla. Najogólniej mówiąc, proces ten polega na spawaniu za pomocą łuku elektrycznego, który powstaje pomiędzy spawanym materiałem a topliwym drutem (pełniącym tutaj funkcję elektrody). Kontakt z owym łukiem skutkuje topieniem się drutu i wymieszaniem ze stopionym materiałem, tworząc specyficzne płynne jeziorko. Gdy łuk zostanie natomiast odsunięty od miejsca spawu, owo jeziorko krzepnie i tworzy w ten sposób połączenie dwóch elementów. Podczas spawania przez dyszę znajdującą się w układzie spawalniczym doprowadza się gaz osłonowy, który ma za zadanie ochłodzić uchwyt i odpowiednio zabezpieczyć jeziorko spawalnicze przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Spawanie konstrukcji stalowych metodą MAG jest ceniona ze względu na niskie koszty, uniwersalność techniki oraz dużą efektywność.

admin Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *