Kilka ciekawostek o mieście Vrbno pod Pradziadem

Kilka ciekawostek o mieście Vrbno pod Pradziadem

Prawa miejskie Vrbno pod Pradědem otrzymało 24 czerwca 1611 roku, kiedy to górnicza osada Fürstenwald otrzymała prawa wolnego miasta górniczego Vrbno. Tytuł miastu nadał Jindřich Bruntálský z Vrbna. Pierwsze miasto składało się z kwadratu pomiędzy dzisiejszymi ulicami Krejčího, Jiráskova a Střelniční. W tym czasie była założona też pierwsza szkoła. W celu uczczenia  założenia miasta została powołana 100 osobowa straż miejska. Później straż ta brała udział we wszystkich uroczystościach w mieście.

Herb miasta

Herb miasta składa się z dwóch części: mniejsza górna część przedstawia lisa na dole, to górnik przewożący rudę z kopalni. Pola przedzielone są złotym pasem, który dodał pan z Vrbna ze swojego herbu. Herb symbolizuje zalesiony region bogaty w zwierzęta, które został ucywilizowany przez górnictwo i panów z Vrbna.

Zabytki Vrbna pod Pradziadem

Kościół św. Michała
Na początku XVII wieku w 1611 roku powstała drewniana kaplica katolicka pod wezwaniem św. Michała. Już w 1626 roku została zniszczona przez protestantów.  Jesienią w 1634 roku postanowiono w tym samym miejscu wybudować kościół kamienny. Kościół budowano w latach 1635 do 1637.

Kościół był podłużny z czworoboczną wieżą na osi fasady głównej i z dołączoną zakrystią. Wieża była w kształcie kopuły. Wewnątrz znajdował się płaski sufit z drewnianym stropem, który był pokryty biblijnymi malowidłami. Pierwotny kościół został zbudowany dla około 1 000 wiernych. Pod koniec XVIII wieku świątynia stawała się za mała dla mieszkańców i coraz liczniej odwiedzających miejscowość turystów. Wielokrotnie zastanawiano się nad rozbudową kościoła. Postanowiono jednak o rozebraniu starej świątyni i postawieniu kościoła od nowa.  Rozbiórka starego kościoła zaczęła się28 maja 1837 roku. 24 września tegoż roku położono kamień węgielny pod budowę nowej świątyni. Ze względu na to, że w tym miejscu grunt jest lekki i sypki wykopano głębokie fundamenty, które wzmocniono dodatkowo palami dębowymi. Pierwotny plan budowy kościoła z tegoż powodu uległ modyfikacji. 18 września 1841 roku następuje konsekracja świątyni. Jednak budowa kościoła nie odbyła się bez problemów. Okazało się, że wzmocnienie gruntu nie odbyło się prawidłowo,  do budowy świątyni użyto źle wypalonych cegieł, a z zaprawą mieszano fragmenty ze starej świątyni. Wkrótce ściany zaczęły pękać i musiano je spinać stalowymi klamrami. Musiano poprawić to co zaniedbano. W następnych latach kościół wzbogaca się w dzwony które zostały umieszczone w 1844 roku. Kolejne lata to przyozdobienia kościoła, przygotowanie obrazów, ołtarzy bocznych. Na początku XX w. kościół zostaje pomalowany na biały kolor. W 1908 roku prezbiterium i inne pomieszczenia wyłożono marmurem. W 1925 postawiono pomnik pamiątkę ofiar I wojny światowej.

Dzisiaj kościół powoli podupada, z braku środków na jego renowacje o co starają się zarówno władze kościelne jak i świeckie miasta, a także sami mieszkańcy przekazując datki na zachowanie świątyni. Ostatnio świątynia została zamknięte ze względu na liczne pęknięcia na stropie świątyni grożące odpadaniem fragmentów tynku lub cegieł.
  
Panorama miasta

Panorama miasta oraz pobliskich szczytów została wykonana z 1 200 zdjęć wykonanych w bieżącym roku zimą. Dzięki niej możemy zobaczyć piękne miejsca zalesionych szczytów, uliczki miejscowości, a także królujący w oddali zaśnieżony Pradziad.

Dodaj komentarz