Gdzie pojechać na wakacje w Polsce – Władysławowo i okolice

Gdzie pojechać na wakacje w Polsce – Władysławowo i okolice

wakacje w Polsce
Wybierając się na wakacje pragniemy znaleźć miejsce, w którym można odpocząć i spędzić wspaniały czas z rodziną. Mnóstwo atrakcji i ciekawych miejsc znajdziesz we Władysławowie i okolicach. Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać na wakacje w Polsce, te rejony będą strzałem w dziesiątkę! Nie tylko oferują wspaniałe plaże, ale też posiadają wiele historycznych miejsc, wartych poznania.

Władysławowo

Władysławowo obejmuje rozległymi granicami pas wybrzeża rozciągnięty od wsi Karwia na Mierzei Kaszubskiej po Chałupy na Mierzei Helskiej. To jeden z największych ośrodków turystycznych na polskim wybrzeżu. Poznaj zatem jego najciekawsze miejsca – wbrew pozorom nie słynie ono tylko z pięknej plaży. Już w pierwszych latach dwudziestolecia wojennego niewielki skrawek lądu u nasady Półwyspu Helskiego stał się popularnym celem turystycznych wyjazdów. Na gruntach wsi Wielka Wieś (tak nazywało się Władysławowo do 1938 roku) utworzone zostało letnisko Hallerowo. Pamiątką tego okresu jest domek letniskowy generała Hallera, czyli popularna Hallerówka stojąca przy ulicy Morskiej 6. Obecnie jest to siedziba Muzeum Nadmorskiego Parku Krajobrazowego i miejsce wystawy poświęcone gen. Józefowi Hallerowi i Błękitnej Armii.

Centrum Władysławowa skupione jest w pobliżu portu rybackiego oraz stacji kolejowej. Najbardziej charakterystycznym elementem pejzażu miasta jest Dom Rybaka z 90 metrową wieżą. Na dwóch jej poziomach znajdują się galerie widokowe. Górna galeria położona na wysokości 63 m n.p.m. jest najwyższym punktem widokowym w okolicy. Można z niej podziwiać wąski pas 34-kilometrowej Mierzei Helskiej. Ciekawostką jest, że na początku lat 50. XX wieku Feliks „Papa” Stamm, poszukując miejsca na zgrupowania kadry bokserów, trafił do Cetniewa. Niegdyś była to wieś, a współcześnie dzielnica Władysławowa. Obecnie Ośrodek Przygotowań Olimpijskich Cetniewo, wyposażony w nowoczesne obiekty sportowe, służy wszystkim turystom. Na skwerze Antoniego Abrahama, w sąsiedztwie ośrodka COS ma początek Aleja Gwiazd Sportu, 300 metrowy odcinek promenady. Znajduje się tu blisko 100 mosiężnych gwiazd z nazwiskami najbardziej utytułowanych polskich sportowców. Każdego roku podczas uroczystej gali promenada wzbogaca się o kolejne wpisy. Warto odwiedzić to miejsce i zapoznać się z nazwiskami sportowców.

Wiele atrakcji dla dzieci

We Władysławowie znajdziesz również atrakcje dla dzieci. Jeżeli twoje pociechy interesują się owadami, koniecznie odwiedźcie Wystawę kilkumetrowych owadów. Znajduje się tu kilkadziesiąt eksponatów, przedstawiających owady w dużym powiększeniu. Wśród ogromnych eksponatów znajdziesz jelonka rogacza, skorka pospolitego czy turkucia podjadka. Robią one niesamowite wrażenie nie tylko na dzieciach, ale i na rodzicach. Spotkanie z wielkimi owadami będzie niesamowitym przeżyciem dla całej rodziny.

Niedaleko wystawy owadów znajduje się Lunapark, który również jest popularną atrakcją wśród rodzin z dziećmi. Znajduje się tu między innymi największa w Polsce kolejka górska „Tajfun”, quady, gokarty, wiele karuzel czy Młyn Widokowy.  Z młyna widać zarówno morze jak i Zatokę Pucką – będą to niezapomniane widoki. Możecie również zajrzeć do Pałacu Śmiechu lub Zamku Strachu, albo odwiedzić domek postawiony do góry nogami. W Lunaparku znajduje się wiele atrakcji. Aby poznać je wszystkie, koniecznie odwiedź to miejsce!

Jastrzębia Góra

Jastrzębia Górę, położoną malowniczo na klifie, określano w latach 30. XX wieku mianem Nowej Warszawy. Było to spowodowane tym, że to właśnie tutaj zjeżdżała cała stołeczna śmietanka towarzyska. Klifowy brzeg w Jastrzębiej Górze jest najbardziej na północ wysuniętym skrawkiem lądu w Polsce. Miejsce to wskazuje pomnik Gwiazdy Północy. Klifowe wybrzeże rozcinają erozyjne głębokie wąwozy. Jednym z najbardziej znanych jest Lisi Jar w Jastrzębiej Górze. Na plaży u jego wylotu król Zygmunt III Waza zakończył nieudaną wyprawę po szwedzką koronę. Miejsce to jest bardzo urokliwe i na pewno miło spędzisz tutaj czas.

Rozewie

Ciekawym miejscem jest również Rozewie, gdzie na klifowym brzegu wznosi się najsłynniejsza latarnia morska na polskim wybrzeżu. Czynna do dziś „stara” latarnia została oddana do użytku w 1822 roku i jest siedzibą Muzeum Latarnictwa Polskiego – oddziału Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Latarnia jest udostępniona dla turystów, więc możesz podziwiać przepiękną panoramę z jej tarasu. Nieopodal znajduje się tzw. nowa latarnia morska, wybudowana w 1875 roku, która pełniła służbę do 1910 roku. Zmodernizowana „stara” latarnia dysponuje najmocniejszym na polskim wybrzeżu światłem, widocznym z odległości 26 mil morskich. Latarnia nosi imię Stefana Żeromskiego, który podobno podczas pobytu w Rozewiu napisał fragment powieści „Wiatr od morza”.

Chałupy

Jeżeli nadal zastanawiasz się, gdzie pojechać na wakacje w Polsce dobrym pomysłem mogą być też Chałupy. Niegdyś słynęły one z plaży naturystów, a obecnie są mekką miłośników windsurfingu i kitesurfingu. Kempingi nad ciepłymi i płytkimi wodami Zatoki Puckiej to baza tych popularnych sportów wodnych. Jeżeli lubisz aktywnie spędzać czas i dobrze się bawić, w Chałupach na pewno znajdziesz miejsce dla siebie.

Władysławowo i okolice mają wiele do zaoferowania. Jeśli do tej pory nie wiedziałeś, gdzie pojechać na wakacje w Polsce powyższe propozycje powinny ułatwić ci wybór. Wspaniałe chwile na plaży i wiele innych ciekawych miejsc sprawiają, że co roku w tych stronach pojawia się coraz więcej turystów. Czas na Ciebie!

Dodaj komentarz