Ile wody dziennie powinno się pić?

O piciu wody mówi się wiele, zwłaszcza latem. Ale odpowiednie nawodnienie jest kluczowe dla zachowania równowagi i dobrego samopoczucia, o każdej porze roku. Ile wody dziennie powinniśmy pić i jak to zrobić?

Osiem szklanek wody

Najłatwiejszy sposób na zadbanie o dobre nawodnienie to wypicie ośmiu szklanek wody w ciągu dnia. Pod pojęciem szklanka kryje się standardowe 250 ml, co znaczy, że musimy pić minimum 2 litry wody na dzień. Na początku wydaje się to nierealne, ale wprowadzając picie wody w nawyk, szybko zauważamy regularnie pojawiające się pragnienie.

Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że do tzw. bilansu wodnego wlicza się znacznie więcej płynów niż tylko czysta woda. Doskonale nawadniają nas także herbaty (z wyłączeniem czarnej), naturalne soki owocowe, a całkiem sporą dawkę zapewnia także miska zupy. Natomiast napój, który daje całkiem odwrotny efekt, czyli odwadnia organizm, to kawa.

Sławne osiem szklanek wody w ciągu dnia to znaczny skrót myślowy. Dokładne obliczenie wymaganego spożycia tego płynu wymaga wzięcia pod uwagę m.in.: wieku, wagi, płci i stopnia aktywności w ciągu dnia. Takie wskaźniki oferują aplikacje monitorujące spożycie wody. Jest ich mnóstwo, są bardzo łatwe w obsłudze i pomagają wyrobić nawyk częstego picia wody.

Jak pić więcej wody?

Sposobów jest kilka, a pierwszym z nich jest skorzystanie ze wspomnianych wyżej aplikacji. Po wprowadzeniu wszystkich danych otrzymujemy sugerowaną ilość wody. Po każdym napoju wpisujemy jego pojemność do programu zbliżając się o krok do wyznaczonego celu. Aplikacje będą także przypominać o konieczności napicia się co godzinę lub gdy zaległości w nawodnieniu zaczną rosnąć.

Dla bardziej tradycyjnych osób istnieje świetny i bardzo prosty sposób. Wystarczy mieć przy sobie zawsze butelkę z wodą. Najlepiej wybrać taką o poręcznych rozmiarach, np. 0,75 l, która z powodzeniem zmieści się w plecaku czy torbie. Sekret tkwi w tym, żeby jak najczęściej sięgać po butelkę i pić – nawet mały łyczek. Z każdym dniem zauważymy, że nasze ciało zaczyna regularnie domagać się więcej wody.

Skoro wszystko zależy od wyrobienia sobie odpowiedniego nawyku, to warto wprowadzić rutynę picia wody na każdy dzień. Pierwsza szklanka (a dla bardziej zaawansowanych nawet dwie) powinna być wypita tuż po przebudzeniu. To świetnie pobudza, oczyszcza organizm, przyspiesza pracę układu trawiennego. Każdą kolejną dawkę warto wypijać co godzinę, pamiętając jednak o kilku zasadach.

Zasady właściwego nawadniania

Po pierwsze – nie popijamy w trakcie posiłku. Taka praktyka pogarsza trawienie, ponieważ woda rozrzedza soki trawienne. Po drugie – nie pijemy bezpośrednio po jedzeniu, najlepiej odczekać około 30 minut. Po trzecie – jeżeli chcemy napić się przed śniadaniem czy obiadem, najlepiej zrobić to około 20 minut wcześniej. 

Bardzo ważne dla zdrowia oraz dla zwiększenia ilości wypijanej wody, jest picie przed snem. Wiele osób tego nie robi, ponieważ nie czuje pragnienia, lub nie ma ochoty wstawać w nocy do toalety. Tymczasem nasz organizm, mimo iż spowalnia swoją pracę, nadal zużywa sporo wody podczas snu.

Dlatego jedna, dwie szklanki przed położeniem się do łóżka, powinny stać się punktem obowiązkowym każdego wieczoru. W przypadku nocnych wybudzeń kilka łyków płynu również może okazać się zbawienne. Nie tylko dostarczymy sobie dawkę wody, ale także szybciej zapadniemy ponownie w sen.

Niedobór wody łatwo zauważyć, Wydaje się oczywiste, że gdy brakuje nam wody, to czujemy pragnienie, ale oprócz tego możemy zauważyć także: bóle głowy, nadmierny apetyt, suchą i szorstką skórę, suchość w ustach, problemy ze snem.

Dodaj komentarz