Kwiecista gra kolorów

Kontrastowe barwy kwiatów wywołują wrażenie ruchu. Na ogrodowych rabatach kolor niebieski w duecie z pomarańczowym tworzy niezwykle malownicze kompozycje


Każde ciastko potrzebuje szczypty soli, każdy sos – łyżeczki cukru. Podobnie jest z kolorami. Siłę wyrazu kwiatu wzmacnia bliski sąsiad o mocno kontrastowym kolorze. Gdy rośliny kwitnące w odcieniach pomarańczowych zetkną się z innymi o kwiatach niebieskich lub fioletowych, tworzy się zachwycająca gra kolorów. Barwa pomarańczowa powstaje po zmieszaniu koloru żółtego z czerwonym. Obydwa są kolorami ciepłymi, przejmującymi często pierwszoplanowe role w kompozycjach barw. Kolor niebieski i pomarańczowy tworzą parę dopełniającą się na zasadzie kontrastu. Na kole barw obydwa odcienie ułożone są naprzeciw siebie. Niebieski jest kolorem zimnym, sprzyjającym powstawaniu wrażenia dali i dużych pustych przestrzeni.


Te dwie przeciwne barwy znakomicie się uzupełniają, co można łatwo sprawdzić, zaczynając od obsadzenia małej grządki jednorocznymi roślinami kwitnącymi w lecie. Pomiędzy pomarańczowymi kulami kwiatów aksamitek strzelają w niebo delikatne jak ptasie pióra kłosy jednorocznej ostróżki. Krzewiasta psianka Solanum rantonetti łagodzi ostrość barw słonecznika meksykańskiego Tithonia rotundifolia. Brzeg rabatki zdobi mała, wąskolistna cynia Zinnia angustifolia ‘Classic’ w zgodnym duecie z werbeną Verbena elegans.

Sukces w tworzeniu rabaty z roślinami jednorocznymi zachęci nas do próby powtórzenia eksperymentu w pomarańczowo-niebieskiej kompozycji z kwiatów bylin. Szlachetny związek łączy róże o morelowo ubarwionych kwiatach z ich tradycyjnymi sąsiadkami – ostróżkami. Aster gawędka Aster amellus ma kwiaty o kontrastowych barwach. Każdy kwiat ma wewnętrzne (kwiatostan koszyczkowy) w ciepłym żółtym kolorze, które otacza korona fioletowoniebieskich płatków. Dla letnich astrów znakomitym towarzystwem jest krwawnik i pomarańczowo kwitnące liliowce. W ostatnich tygodniach lata i na początku jesieni urocze kombinacje kolorów mogą tworzyć kwitnące na niebiesko astry jesienne (amerykańskie i wirginijskie) z rdzawobrązowymi kwiatami złocieni ogrodowych.
W każdej kompozycji roślinnej ważną rolę odgrywa czystość odcieni. Im bardziej czyste są barwy, z tym większą siłą oddziaływują na nasze zmysły.
Efektowna gra kolorów roślin


Uspokajające działanie mają plamki i cętki w kolorze białym. Biała barwa nie jest wyłącznym atrybutem kwiatów. Podobne wrażenia dają srebrzystobiałe liście kocanek i bylicy.

Kolor pomarańczowy przybliża obraz aranżacji, niebieski – oddala. Ich zestawienie na rabacie należy dobrze przemyśleć. W małym ogrodzie niebieskie odcienie powinny pełnić rolę tła, a pomarańczowe zajmować pierwszy plan. Takie zakomponowanie barw daje odczucie większej przestrzeni. W dużym ogrodzie pomarańczowe i niebieskie barwy kwiatów mogą wspólnie tworzyć mocniejsze efekty kolorystyczne.

Dodaj komentarz