Bezpieczna wspinaczka

Automatycznie zapisany szkic

Wykonywanie prac wysokościowych w ogrodzie jest bezpieczne dopiero wtedy, gdy wchodzimy na stabilną i wytrzymałą drabinę
Drabina jest niezbędna w wielu pracach w ogrodzie i wokół domu. Wspinamy się na nią, aby zebrać z drzew owoce, przycinać gałęzie lub naprawić przeciekający dach altanki czy ogrodowego składzika.
Niezależnie od tego, jakiego rodzaju drabiny używamy, najważniejsze jest przestrzeganie zasad bezpiecznego przebywania nad ziemią. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę, aby unikną ć czyhających nas niebezpieczeństw? Właściwy kontakt z wąskimi i często wilgotnymi szczeblami drabiny będzie możliwy dzięki odpowiedniemu obuwiu. Podeszwa powinna skutecznie chronić przed pośliźnięciem, które może doprowadzić do utraty równowagi i groźnego upadku.
Nic nie może krępować ruchów
Wierzchnie okrycie nie może być zbyt szerokie, aby zapobiec zahaczeniu o wystające gałęzie czy przedmioty. Podczas wchodzenia i schodzenia z drabiny należy trzymać się jej obydwoma rękami, a potrzebne narzędzia najlepiej umieścić w kieszeniach lub torbie na pasku (w szczególności ostre przedmioty). Pamiętajmy również o tym, aby nie stawać tyłem do szczebli, bowiem łatwo wówczas stracić równowagę. Ustawiając drabinę, zawsze wybierajmy miejsca równe, lecz nieśliskie, aby zapobiec przesunięciu się lub wręcz przewróceniu konstrukcji.
Przestrzeganie wskazówek właściwego obchodzenia się z drabiną nie gwarantuje jeszcze pełnego bezpieczeństwa podczas wykonywania prac na wysokości. Równie ważne jest to, aby sprzęt, na który wchodzimy, spełniał wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Dobra drabina powinna być wystarczająco wysoka i charakteryzować się wytrzymałością na duże obciążenia. Zanim wiec wejdziemy na starą drewnianą drabinę, sprawdźmy jej wytrzymałość. Drabinę należy położyć na ziemi i stawać na każdym szczeblu, obciążając go całym ciężarem swojego ciała. Następnie jeden koniec opieramy na jakimś podwyższeniu i siadamy mniej więcej w połowie długości drabiny, obserwując, czy żerdzie się nie uginają. Jeśli obydwa testy wypadną pozytywnie, możemy bez większych obaw wspinać się po szczeblach (starajmy się nie wchodzić na trzy ostatnie szczeble).
Zanim kupimy nową drabinę
Kupując nową drabinę, należy zwrócić uwagę na jej funkcjonalność i sprawdzić, czy została opatrzona niezbędnymi znakami bezpieczeństwa.
Na rynku znakomitą większość stanowią lekkie i niekorodujące drabiny aluminiowe. Zróżnicowanie typów jest dość duże, każdy więc bez trudu znajdzie drabinę dostosowaną do swoich potrzeb indywidualnych. W przypadku konstrukcji składanych ważne jest, aby wszystkie ruchome połączenia były solidnie wykonane, nie zacinały się i zapewniały jak największą stabilność.

Dodaj komentarz